Kako da prebrodite anksioznost prilagođavanja na novu socijalnu sredinu na fakultetu?

Anksioznost

Rezilijentnost i socijalna anksioznost kod studenata

Uspešno ste upisali željeni fakultet, vreme je da otvorite novo poglavlje u svom životu. Većina studenata sa uzbuđenjem i radošću očekuje novine studentskog života. Do sada se većina uključila u brojne životne tokove, izgradila brojne koping strategije i ima socijalnu podršku. Studenti koji sa strepnjom iščekuju početak semestra su obično tokom rane adolescencije već doživeli anksioznost u okruženju drugih ljudi koja je bila bez vidljivog uzroka.

Socijalna anksioznost

Postepeno anksioznost u socijalnom okruženju postaje učestalija i intenzivnija. Osoba tada postaje anksiozna iščekujući socijalni događaj. Izbegavaju se socijalni kontakti i ne razvijaju se odgovarajuće socijalne veštine.

I dalje, nedostatak socijalnih veština povećava šanse za nova neprijatna  socijalna iskustva. Ovo dalje utiče na još više izbegavanja. Socijalna mreža je sve manje razvijena i na kraju osoba postaje manje rezilijentna. Zbog toga, treba joj više vremena da se vrati u ravnotežu i bude efikasna u stresnim situacijama. Polazak na fakultet je jedna od njih.

Ogovaranje

Socijalno anksiozni studenati su izrazito zabrinuti povodom mogućnosti da će ih negativno proceniti novo socijalno okruženje. Osim toga, strahuju da će se osramotiti pred drugim ljudima zbog svog ponašanja ili vidljivih simptoma anksioznosti. Većina mladih sa ovim problemom prepoznaje da je strah preteran i nerazuman, ali bez obzira na to izbegava socijalne situacije ili situacije nastupa. Pritom, u takvim situacijama oseća intenzivnu anksioznost. Rezilijentnost i socijalna anksioznost su prema rezultatima kliničkih studija u negativnoj vezi.

Ostaje pitanje, kako da se vratite na efikasno funkcionisanje u novoj, izazovnoj situaciji?

Upitnici

Kako da dok iščekujete novo socijalno okruženje osećate možda nelagodu umesto anksioznosti? U praksi se radi na nekoliko nivoa:

1. Preispituju se iracionalne ideje i uverenja

Npr. To što ćutim znači da sam dosadan kolegama, a moram biti veoma zanimljiv da bi me prihvatili. Ili: Napravio sam grešku zbog koje će me odbaciti a ja ne smem praviti greške pred drugima i sl.

Terapija

2. Promena fizioloških aspekata emocije (trening relaksacije)

Devojka sluša muziku

3. Učenje novih ponašanja

Koriste se trening socijalnih veština, trening asertivnog ponašanja, kao i trening interpersonalnog rešavanja problema.

Sastanak

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *