Prolećni psihički umor je pojam koji se koristi za opisivanje stanja mentalne iscrpljenosti ili smanjene energije, koje neki ljudi doživljavaju tokom prolećnih meseci. Iako se proleće često povezuje sa osećajem obnovei dodatne energije, za neke ljude može biti izazovno razdoblje kada se suočavaju s različitim psihološkim izazovima.
Povećani stres. Proleće može biti vreme kada se ubrzava tempo života, uključujući radne obaveze, školske aktivnosti ili društveni život. Povećani stres može dovesti do osećaja iscrpljenosti i preopterećenosti.
Pritisak okoline. Proleće može doneti povećan društveni pritisak, uključujući očekivanja za aktivnosti na otvorenom , društvene događaje ili planiranje godišnjih odmora. Ovaj dodatni pritisak može izazvati stres i iscrpljenost.
Promene u raspoloženju. Kod nekih ljudi, dnevne i temperaturne promene tokom proleća mogu uticati na raspoloženje, što može dovesti do depresivnog stanja ili preterane osetljivosti.
Sezonski poremećaj raspoloženja. Za neke ljude, promene u sezoni mogu rezultovati sezonskim poremećajem raspoloženja, kao što je prolećna depresija, što može uzrokovati simptome kao što su umor, tuga i gubitak interesa za aktivnosti.
Samoposmatranje. Važno je biti svestan svojih osećanja i prepoznati simptome psihičkog umora kako biste mogli preduzeti neke korake za njegovo razrešenje.
Održavanje ravnoteže. Pokušajte održavati ravnotežu između svojih obaveza i vremena za odmor i opuštanje. Postavite granice i naučite reći “ne” ako vam se čini da ste preopterećeni.
Povezivanje s drugima. Razgovarajte s prijateljima ili članovima porodice o svojim osećanjima i potrebama. Povezivanje s drugima može pružiti podršku i olakšati osećanje izolacije ili preopterećenosti.
Korišćenje tehnuka samopomoći. Redovna upotreba tehnika kao što su meditacija, duboko disanje ili joga može pomoći u smanjenju stresa i povećanju osećanja mira i smirenosti.
Traženje stručne pomoći. Ako se osećate preopterećeno ili ako se simptomi prolećnog psihičkog umora ne poboljšavaju, razmislite o tome da potražite stručnu pomoć psohoterapeuta. On vam može pružiti podršku i alate za bolje upravljanje svojim emocionalnim i mentalnim zdravljem.
Proleće može biti izazovno razdoblje za neke ljude, ali s pravim pristupom i podrškom možete naučiti kako bolje upravljati svojim psihičkim umorom i osećati se bolje.
Završila sam četvorogodišnji program edukacije iz sistemske porodične psihoterapije u okviru Asocijacije sistemskih terapeuta. Program je u skladu sa standardima Evropske asocijacije za psihoterapiju I Evropske asocijacije za porodičnu terapiju (European Association for Psychotherapy i European Family Therapy Association- Training Institute Chamber). Kroz 1550 sati kliničke prakse, teorije I metodologije, ličnog rada I supervizije sticala sam teorijska znanja I ovladavala veštinama za psihoterapijsku praksu sa pojedincem, parovima, porodicama I radnim grupama.
Učestvovala u projektu “Podrška psihoterapeuta”, Saveza društava psihoterapeuta Srbije, u pružanju prve psiho-socijalne podrške građanima tokom pandemije COVID-19.
Učestvovala u projektu Saveza Studenata Beograda i Asocijacije sistemskih terapeuta u psihoterapijskom radu sa studentima.
Formalno obrazovanje/Edukacije/seminari/treninzi
FASPER, Fakultet za specijalnu edukaciju I rehabilitaciju u Beogradu, – Diplomirani specijalni pedagog
AST, Evropski akreditovan trening institut za psihoterapiju – sistemski porodični psihoterapijski savetnik I sistemski porodični psihoterapeut
AST, Evropski akreditovan trening institute za psihoterapiju – psihoterapijska propedevtika
“ Trauma I isceljenje” edukator prof. dr Tatjana Stefanović Stanojević
“ Racionalno emotivna I kognitivno bihejvioralna terapija dece I adolescenata” edukator Dr sci Olja Dukić
“ Kako raditi sa psihosomatskim problemima u psihoterapiji” edukator Milan Damjanac
“ Uvod u lečenje psihoza pomoću transakcione analize” educator Mr. Sci. Ravi Welch
“Etika u psihoterapiji” educator Doc Dr Nikola Petrovic
“Psihoterapija I vrli novi svet” 11.kongres psihoterapeuta Srbije
“Sazrevanje I zrelost” 10.kongres psihoterapeuta Srbije
“Hipohondrija iz različitih perspektiva” Nacionalni seminar
„Effective Communication” , National Democratic Institute for international affairs(NDI)
“Prikaz slučajeva u psihoterapiji I psihološkom savetovanju” II Medjunarodna naučno-praktična konferencija , Akademija za integralnu psihodinamsku psihoterapiju
Prvi nacionalni simpozijum sa međunarodnim učešćem o poremećajima ishrane i gojaznosti – mitovi – istine – izazovi – perspektive, Udruženje psihijatara Srbije
Trening EFT (Emotivno Fokusirana Terapija) u radu sa parovima, ICEEFT sertifikovani trener Kyriaki Polychroni, EFT terapeut i supervizor i Bojan Vukovic EFT, terapeut i supervizor