Priprema za polazak u školu

Polazak u školu

U životu čoveka postoje značajni događaji kojih će se uvek sećati. Jedan od takvih događaja je svakako polazak u školu, kojim započinje nova etapa u razvoju deteta. Od pripreme deteta za polazak u školu u velikoj meri zavisi ne samo uspeh u prvom razredu, već često i u čitavom školovanju.

Polazak u školu prate neizvesnost, uzbuđenje, a često strah i nelagoda. Neka deca će prihvatiti promenu sa radošću, dok će drugoj trebati više podrške da bi se adaptirala. Sva deca će ući u školu u različitim fazama razvoja. Međutim, količina stresa i vreme potrebno da se dete prilagodi u novoj sredini može se značajno smanjiti. To se može postići ako roditelji na odgovarajući, pravilan način pripreme dete.

Šta to konkretno znači?

Predstavite deci realnu sliku škole

Kada razgovarate o promeni koja dete očekuje od prvog septembra, nemojte ga plašiti. Rečenice da će u školi morati stalno da sluša učiteljicu, da je gotovo sa igrom i igračkama, da je to „ulazak u svet odraslih“ dete mogu zbuniti i uplašiti. Umesto toga, pričajte mu o školi kao o mestu u kom će imati svoje obaveze, ali i vreme za igru u kome će puno naučiti, raditi zanimljive stvari i steći nove drugare.

Negujte kod deteta pozitivan stav o učenju i sticanju novih znanja i veština, učinite ga ponosnim što polazi u školu. Kako deca uče kroz sopstveno iskustvo, veliki deo ovog problema može biti rešen tako što ćete dati vremena detetu da vidi i shvati da je škola sigurno i zabavno mesto.

Jedan od načina da se smanji stres prvog dana je da prethodno sa detetom posetite školu. Ukoliko ne postoji mogućnost da škola organizuje dan otvorenih vrata možete prošetati sa svojim detetom nakon upisa u školu. To vreme možete iskoristiti da mu pokažete prostor u kom će boraviti. Iskoristite tu priliku da razgovarate o školskom danu i aktivnostima koje će obavljati u kom delu škole. Takođe je korisno upoznati dete, ko će ga voditi u školu i dolaziti po njega i u koje vreme.

Autoritet učiteljice

Nemojte dete plašiti školom niti pretiti učiteljicom. Umesto da ga plašite, recite mu da je to osoba zadužena da ih nauči različite stvari. Objasnite da će moći da joj se obrati ukoliko ima neki problem. Recite da će ona imati ulogu sličnu onoj koju je imala njegova vaspitačica iz vrtića. Nemojte graditi sliku idealnog učitelja, već sliku realnog čoveka koji pomaže deci da nauče mnoge zanimljive stvari.

Polazak u školu, učiteljica

Obaveze

Razvijajte radne navike deteta u izvršavanju školskih obaveza. Svoje dete možete dodatno pripremiti za školu tako što ćete mu preko leta davati sitne zadatke i očekivati da ih ono ispuni na vreme. Sticanje ovih navika će uveliko uticati da se dete oseća „važnim“ i korisnim. Osim toga može obezbediti i lakše sticanje radnih navika vezanih za školske obaveze, kao što su domaći zadaci.

Odredite detetu prostor za rad i učenje. Vrlo je važno da dete ima vreme i prostor za rad na kome će moći u miru da uči i piše svoje zadatke. Važno je da to uvek bude u isto vreme i da na njemu nema puno sadržaja koji će odvlačiti njegovu pažnju.

Na početku pomozite detetu oko učenja, ali ne učite umesto njega. Imajte poverenja u njegove sposobnost i uputite ga u samostalno rešavanje školskih zadataka. Naučite dete da se nosi sa neuspehom, da se svaka ocena može popraviti. Uskladite svoja očekivanja sa saznajnim mogućnostima i emocionalnim potrebama deteta. Pružite mu podršku tako što ćete na početku zajedno pakovati knjige i pomagati mu u pisanju domaćih zadataka, a kasnije tako što ćete se interesovati za to šta dete uči i koliko je uspešno u tome.

Ostavite detetu dovoljno vremena za igru, deca većinu sadržaja usvajaju kroz igru koja im pomaže u razumevanju odnosa među ljudima, upoznavanju i prihvatanju drugih, kao i samih sebe. Putem igre će vam pokazati i proraditi sve doživljaje koje će iskusiti u školi.

Ritam dana

Omogućite detetu preko leta takav ritam dana, sa dovoljno sati provedenih u snu, da se ujutro probudi bez velikog napora, odmorno i spremno za ono što ga u tom danu očekuje. Dnevne rutine su veoma značajne za decu jer im stvaraju osećaj predvidljivosti, bezbednosti i smanjuju nesigurnost.

Pohvalite dete

Učenje nije povezano samo sa knjigom i olovkom. Za polazak u školu mnogo je važnija emocionalna zrelost deteta. Kada krene u školu, bez obzira koliko vaše dete bilo spremno za to i koliko samopouzdanja imalo, nemojte zaboraviti da ga pohvalite. Pohvalu zaslužuje ne samo postignut rezultat već i uložen napor. Naime, pohvaljivana i podržavana deca ne samo da imaju veći nivo samopouzdanja već i značajno bolji školski uspeh.

Budite strpljivi

Čak i uz dosta priprema, prvi dan škole i dalje može biti stresan za malu decu. Možda će proći nedelje ili čak meseci pre nego što se vase dete u potpunosti navikne na novi raspored i školsko okruženje. Budite strpljivi sa svojim detetom tokom ovog perioda i nastavite da mu pružate podršku dok se navikava na školski život. Kontinuirani razgovori kod kuće o školi i o tome kako se oseća mogu mu pomoći da procesuira nove promene i da se oseća sigurno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *