Odmor – čuvar našeg zdravlja

Odmor, zdravlje

Sezona je godišnjih odmora koju cele godine željno čekamo. Potreba da izađemo iz svakodnevice i da se opustimo konačno može da se zadovolji i mi smo u radosnom iščekivanju danima pre nego što odmor zvanično počne. Predah od obaveza je važan za naše fizičko i mentalno zdravlje, ali nije tako lako „isključiti“ se iz standardnog ritma i zaista se opustiti.

Zašto je redovan odmor toliko važan?

Na opuštanje na odmoru sve više utiču zahtevi savremenog dizajna posla. Konstantna dostupnost, sve veći zahtevi za mobilnošću, paralelno zapošljavanje i stres zbog rada pod vremenskim pritiskom, otežavaju našu sposobnost da se od svega toga isključimo u slobodno vreme. Dobro su poznate posledice prolongiranog stresa na naše fizičko i mentalno zdravlje – previsok nivo stresa dovodi do iscrpljenosti, poremećaja spavanja, nedostatka motivacije i na kraju rezultirati sindromom izgaranja.

Kako bismo to predupredili neophodno je zdravlje postaviti kao primarni prioritet i praktikovati redovne pauze u toku rada, a vikendi i odmori da budu naše oaze za opuštanje i revitalizaciju. Samo tako možemo ostati zdravi i biti u stanju da ispoljimo svoj puni potencijal kada je to potrebno.

Koji je najbolji način za oporavak?

Da li isplanirati detaljan program aktivnosti na odmoru ili više volite da događaji imaju spontan tok?

Umetnost nečinjenja nije pravi put oporavka za sve. Ako puno putujete na poslu ili imate dinamičan privatni život, možda će vam biti lakše da se opustite na mirnom odmoru na plaži nego na odmoru prepunom akcije. Sa druge strane, ako imate strukturiranu svakodnevnu rutinu i provodite mnogo vremena na poslu za radnim stolom, možda će vam više prijati aktivan odmor sa raznovrsnim sadržajima.

Ukratko – da biste se što više opustili na odmoru idealno bi bilo da on bude u suprotnosti sa svakodnevnim životom.

Važno je da na najbolji način iskoristite vreme koje vam je na raspolaganju. Kako to postići?

  • Započnite svoj odmor na što mirniji način. Izbegavajte nepotreban stres pre i tokom putovanja. Ako na vreme spakujete kofere i ostavite dovoljno vremena za aerodrom ili polazak automobilom, odmor ćete započeti opuštenije. Lista obaveza može vam pomoći da ispratite sve važne stavke. Ne zaboravite, iščekivanje puta i blagovremene pripreme su deo uživanja u predstojećem odmoru.
  • Prava ravnoteža aktivnosti. Pre odmora razmislite šta su vam prioriteti i šta biste želeli da radite. Cilj je prepustiti se onoj aktivnosti koja nas opušta.
  • Živeti „ovde i sada“. Za mnoge ljude je redovno proveravanje “pametnog“ telefona skoro automatsko. Zašto ne biste isključili internet? E – mail i društvene mreže mogu da sačekaju – sada je vreme da se povežete sa sobom.
  • Odvojite vreme za sebe. Nekima odmor znači zajedničko vreme sa porodicom, ili sa partnerom, dobrim prijateljima… Bez obzira na situaciju, na odmoru treba svesno da odvojite i vreme samo za sebe.
  • Uživajte u odmoru do samog kraja. Ako tri dana do završetka odmora već krećete da razmišljate o svom profesionalnom životu i predstojećim obavezama, skratićete svoje slobodno vreme. Umesto toga prepustite se uživanju u čarima odmora dok traje.

Odmor kod kuće – da li se možemo opustiti jednako dobro kao na putovanju?

Ne morate nužno da provedete odmor na nekoj udaljenoj destinaciji da biste napunili baterije. Glavna stvar je istražiti svoj kraj i iskusiti nove stvari. Iako je promena lokacije korisna kako bismo stres svakodnevnog života ostavili iza sebe, ona nije presudna u postizanju opuštenosti.

Odmor kod kuće

Evo nekih ideja kako da se što više relaksirate ako odmor provodite kod kuće:

  • Igra turista – koliko dobro poznajete svoj zavičaj? Kupite vodič za turiste i idite u istraživanje.
  • Usudite se da probate nešto novo. Da li ste oduvek želeli da vozite kajak? Ili da se oprobate u slikanju? Sada je pravi trenutak da to i uradite.
  • Planirajte raznovrsne sadržaje – stvorite kontrast svakodnevnom životu. Razmislite za šta sve nemate vremena u uobičajenom toku života i dajte oduška svojim željama.
  • Čišćenje kuće i preuređenje prostora nisu aktivnosti koje treba realizovati u vreme odmora – odmor je vreme za opuštanje. To znači da sve aktivnosti koje se u to ne uklapaju moraju da sačekaju. Ovo vreme ispunite samo aktivnostima koje vas raduju.
  • Budite van mreže – nemojte uvek biti dostupni. Online komunikaciju zamenite druženjem u realnom vremenu.

Koliko treba da traje odmor za optimalno opuštanje?

Psiholozi imaju različita mišljenja o optimalnoj dužini odmora. Neki su mišljenja da su dve nedelje minimum koji je neophodan da bi se smanjili hormoni stresa, dok drugi smatraju da duži odmor nije neophodan da bi se ispoljile sve blagodeti odmora na naše fizičko i mentalno zdravlje. U jednom stavu su svi oni saglasni – potrebno je češće tokom godine uzimati slobodne dane kako se umor ne bi akumulirao i doveo do iscrpljenosti.

Kako se efekti odmora mogu sačuvati što duže?

Kao i dobro osmišljen početak odmora, važan je i opušten završetak slobodnog vremena. Zato se nemojte odmah po povratku sa puta vraćati na rado mesto. Stručnjaci preporučuju da za prvi radni dan odaberete sredu. Time obezbeđujete kraću prvu radnu nedelju i dajete sebi priliku da se lagano adaptirate na povratak u svakodnevicu.

Bilo bi poželjno i da u ovom periodu zakažete što manje sastanaka. Naime, što je veći broj stresnih situacija sa kojima morate da se suočite odmah nakon odmora, to se brže gube svi oni dobri efekti opuštanja. U jednom trenutku svakodnevni život će se vratiti, ali ne mora nužno da bude praćen stresom. Unesite u svoj život redovne trenutke za zadovoljstvo i opuštanje i bićete mnogo zadovoljniji svojom svakodnevicom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *